Samsun/Kavak Belediyesi Online Destek
    Mahallelerimiz    

Azaklı Mahallesi

874
Azaklı
Azaklı Mahallesi

Muhtarın Adı : Ramazan DEMİRTAŞ

Muhtarın Telefonu : 0535 829 3269

TARİHSEL DURUMU

17. yüzyılın başlarında kurulan köy, 1642 yılı avarız defterlerinde Karye-i Azıklı olarak geçer. Köyün o yıllarda hane sayısı 13'dür. 1837 Canik Liva Defteri?nde köyün muhtarı Molla Halil Oğlu Mehmed?dir. Köy, adını Osmanlı arşiv kayıtlarında Azıklı diye Türkmen yörükan taifesinden alır. Arşıv belgelerinde yerleri saptanan bölgeler, Teke Sancağı Haymana kazası, (Ankara Sancağı), Akçay kazası (Canik Sancağı)

GEZİLECEK YERLER

Köye Kavak üzerinden gittiğinizde yolun aşağı kısmında değirmenler göreceksiniz. Su değirmenleri şu anda kullanılmıyorsa da nostalji için güzel bir seçenek. Akan dereden karşıya geçmek için ayaklarınız ıslansa da güzel manzaralar için iyi bir fırsat.  Yaz mevsiminde serinlemek istiyor ya da oltanızla balık tutma peşindeyseniz köyün deresi sizi bekliyor.

Köyün girişinde yer alan Kafkas kökenli halkımızın mezarlığında Osmanlı dönemi mezar taşlarına rastlamanız mümkün? Bu mezarlıktaki kitabe mezar taşları 19b yüzyıldan kalma örnekleri oluşturuyor. Bu mezarı Sıralı köyü halkına aittir. Köyde az da olsa at yetiştirmeye meraklı halkı bulmak mümkün. Köyde pancar pekmezi için kazanlar kaynatılıyor. Köyün şekerpancarı pekmezini tadanlar köyü hiç unutmayacaktır. Kış mevsiminde köyü ziyaret etmenizde fayda var.

Kaynak:Mehmet KÖSEOĞLU

YIL      NÜFUS

2016     228

2015      233

2014      243

2013      269

AZAKLI MAHALLESİNE BÜZ DÖŞEMESİ YAPILDI.

STABLİZE YOL YAPILDI.

AZAKLI MAHALLESİNE 2415 M2 PARKE 50 MT BORDÜR


Diğer Mahallelerimiz

Bunlarda İlginizi Çekebilir...