Samsun/Kavak Belediyesi Online Destek
    Site Sayfaları    

Tirit Etkinliği

1735     

Samsun Kavak ilçesinde yüzyıllardan beri yaşayan ve yaşatılan kültür mirası Kaz Tirit Yemeği toplumsal bir olaydır. Çünkü Kaz Tirit Yemeği sadece aile içinde yenilen bir yemek türü değildir. Özellikle ilçemiz köylerinde Kaz Tirit Yemeği; akrabalarla, aile dostlarıyla bir araya gelinmesine, ortak değerlerin yüceltilmesi ve paylaşılmasına vesile olmaktadır.


Akrabalık ve komşuluk ilişkilerinin geliştirilmesinde bir araç olan Kaz Tirit Yemeği Kavaklılar arasında sosyal dayanışma aracı olmuştur. Kaz Tirit Yemeği aynı zamanda Kavaklılar arasındaki ticari ilişkilerinde geliştirilmesine katkı sağlamaktadır.

TİRİT ETKİNLİKLERİ

Kaz Tirit Yemeği son zamanlarda yapılan etkinlikler ile sadece Kavaklıların değil tüm Samsunluların ortak paydası olmaya başlamıştır. Kaz Tirit Yemeği etkilikleri salonlara sığmayacak kadar kalabalıkların toplanmasına neden olmaktadır. İstanbul?da her yıl düzenlenen Samsunlular gecesinin yemek menüsünde de Kavak Tirit Yemeği en baş sıralarda yer almaktadır.


TİRİT GEÇİM KAYNAĞI OLDU
Kaz Tirit Yemeği etkiliklerinin artması ile Kavak İlçesinde ve Samsunda bazı restoranlar tarafından halka yönelik ikrama başlanmış ve halkın büyük beğeni ve takdirlerini toplamıştır. Lezzeti dalga dalga yayılan Kavak Tirit Yemeği aynı zamanda bu amaçla ticari olarak kaz üretim çiftliklerinin kurulmasını sağlayarak ailelerin gelir düzeylerine olumlu yönde katkılar sağlamıştır.


BELEDİYELERİ BİRLEŞTİRDİ
Kavak Kaz Tiridinin lezzetin sadece Samsun'u değil Türkiye ve dünyayı sarmaya başlamasının ardından harekete geçen Kavak, Ladik, Havza, Vezirköprü ve Asarcık belediyeleri birleşerek bölgeye özgü olan tiridi markalamak için Türk Patent Enstitüsü (TPE) Başkanlığına tescil talebinde bulunmuşlardır. Samsun İç Bölge Belediyeler Birliğince Kaz Tiridi için coğrafi işaretlerin korunmasına ilişkin tescil talebi Resmi Gazetenin 13 Kasım 2012 tarihli sayısında yayımlanmıştır. Ürün tescil edildikten sonra, Kavak Kaz Tiridi tüm Samsun'a mal olacak Samsun Kaz Tiridi adı altında üretimi denetlenecektir. Kavak, Ladik, Havza, Vezirköprü ve Asarcık Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ile Ladik Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından oluşturulacak komisyon tarafından bu denetimler gerçekleştirilecektir.

Kavak Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak tüm Kavak halkına tirit yemeği ikram edilmektedir.