Samsun/Kavak Belediyesi Online Destek
    Site Sayfaları    

Çitçi

626     

Kavak ilçemizin dillere destan önemli geleneklerinden birisi de Çitçi adetidir.  İsmi biraz tuhaf gelebilir. Çünkü günümüzde unutulmaya yüz tutmuştur. Dilden dile anlatılacak bu güzel toplumsal ananemizi sizinle paylaşmak istiyoruz.

Eskiden Kavak ilçesinde düğün denildi mi hemen akla Çitçiler gelirdi. Kız tarafından köylü erkeklerin oluşturduğu bu Çitçi 15 -20 kişilik gruplardan oluşurdu. Bu grup oğlan kınası için gece düğününe giderdi. Gittiği köyde oğlan tarafınca ağırlanarak bir eve yerleştirilen bu grup, için davul zurna eşliğinde eğlence tertiplenirdi.

Bir yandan eğlence olurken, diğer yandan oğlan tarafı Çitçiler yüzünden buram buram terlerdi. Çünkü Çitçi geleneğinde misafir ederek ağırladıkları bu grubun her istediğini yapmak zorundaydılar. Aksi halde ertesi gün kızı almak güçleşirdi.  

Davul zurna eşliğinde eğlendirilen Çitçi grubunun her sıkıntısına seve seve katlanan damat tarafı, kız tarafının köylerinden memnun ayrılması için azami gayret sarf ederlerdi.

Tabi bu durum Çitçilerin ekmeğine de yağ sürüyordu. Eğer kız tarafı damat evini terletmek istiyorsa Sergen'i (Mısır konulan ahşap ambar) yıkın diyor, derhal Sergen yıkılıyordu. Eğer 5 kuzu kesin deseler oğlan tarafının kızı alabilmesi için mutlaka 5 kuzu kesilirdi.


Çitçiler o akşam yedikleri şeyleri saklamak zorundadırlar. Biri ne yiyip içtiklerini sorarlarsa yufka ekmeğine sararak sakladıkları yiyecekleri göstermek zorundadırlar. Gösteremedikleri takdirde bir uyuz eşeğe ters bindirilerek köy içerisinde gezdirilir ve göle atılırlar. Yada bir diyet öderler. Buda genellikle bir koyun kesmektir.
 

Çok eskiden ismini vermeyelim; Kavak köylerinin birinde yaşanan şu olay bu Çitçilerin misafir olduğu eve ne denli eziyet edebileceğin adeta kanıtıdır. Karşı köyden damat evine Ciciler olarak misafir gidenler, oğlan tarafına eziyet olsun diye, misafir edildikleri evin tabanını sökerek alt kattaki ahıra inerler. Ahırda bulunan danayı kesen Çitçiler, danayı üst kata çıkararak pişirirler. Oğlan tarafı ise gönüllerince ziyafet çeken Çitçilerin kestiği dananın farkına sabah olunca varır. Hayvanlara yem vermek için ahıra giren oğlan tarafı dananın kesilip yenildiğinin farkına varsa da işin içinde kız alma meselesi olduğundan seslerini çıkaramazlar.