Samsun/Kavak Belediyesi Online Destek
    Mahallelerimiz    

Çiçekyazı Mahallesi

551
Çiçekyazı
Çiçekyazı Mahallesi

Muhtarın Adı : Ahmet KARAKIŞ

Muhtarın Telefonu : 0541 599 4238

Kavak Çiçekyazı Köyü Samsun iline 62 kilometre, Kavak ilçesine 12 kilometreuzaklıktadır. Samsun  Ankara karayolu üzerinden Çukurbük sapağından yada başka bir noktadan Kavak Asarcık karayolundan demiryolu hemzemin geçidinden sola dönülerek ulaşılmaktadır.

TARİHSEL DURUM

Mehmet Eröz Sosyolojik Yönden Tür Yer Adları bildirisinde köyler ya obaların, boyların adını aldılar. Ya da tanınmış bir şahsın adını kabul ettiler. Türkçe olmayan köy adları değiştirilirken pek çok Türkçe ismin de kurban edildiğini belirtiyor. Buna Ulumaca köyü örneğini veriyor. Bu adı, eski Bulgar Türk'ü Kuman ve Peçenek oymakları listesinde gösterir. Ama kaynak sunmaması ise bizleri kuşkulandırıyor.Osmanlının bölgeye hakim olduğu ıllarda kurulmayan köy, 17. yüzyılın başlarında bir mezra halinde kurulmuştur. 1642 yılı Canik Avarız Defterinde Danışmanalan (Talışma) ile birlikte Çukurbük köyüne bağlı mezra olan iki yerleşim yerinin toplam hane sayısı 5'dir.

GEZİLECEK YERLER

Hacıpınarı ve Asarcık Deresi köyün gezilecek yerlerindendir. Köy çayırlık, şelale ve içme suyu açısından zengindir.Köyde yapılan yemekler ise, mevsimine göre sebze yemekleri ve yöreye ait keşkek, yazı pancarı, madımak, gaz ekmeği, çörek ve diğer hamur işi (pastalar ve tatlılar) çeşitleridir. Özellikle köyün ortasında bulunan taş fırında pişirilen çöreklerin tadı nefistir. İlkbahar ve yaz aylarında çıkan dağ mantarlarının da çok güzel közlemesi olur.

KÜLTÜR

Köyün gelenekleri arasında sayabileceğimiz bir güzel örnek vardır. Köyde bir cenaze olduğunda her hane cenazeye katılan yabancılardan bir kaçını evine davet edip yemek ikram eder.

EĞİTİM

Köyün eğitim düzeyi genelde ilkokul mezunudur. Üniversite bitiren azda olsa vardır. Köyde bulunan ilkokul kesintisiz eğitime geçişle birlikte kapatılmıştır. Okumuş kişiler zaten şehirde yaşamaktadır.

İKLİM

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.kışın sahil kesimlerine göre biraz daha soguktur yazın ise serin olur. yazın sehirden bunalan insanlar köye gelerek rahat nefes alırlar

EKONOMİ

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Son yıllarda köy halkı fındık üretimine yönelmiştir. Öyle ki 10 dönüm fındık arazisine sahip haneler vardır. Fakat henüz tam yetişmediği için rekoltesi hakkında bir bilgi oluşmamıştır. Geçen yıllar içerisinde genç nüfus şehirlere (Samsun başta olmak üzere ) göç ettiğinden köyde yaşlı nüfus çoğunlukta olup bunların birçoğu da değişik kurumlardan ya da inşaatta çalışmak suretiyle emekli olmuş insanlardır.

MUHTARLIK

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları: 1.ŞAHİN YILMAZ 2.HASAN AKGÜL 3.İDRİS VURAL 4.MEHMET KİZEP 5.BEKİR VURAL 6.HAYRETTİN VURAL 7.AHMET KARAKIŞ

 YIL     NÜFUS

2016    65

2015     60

2014     61

2013     62

ÇİÇEKYAZI MAHALLESİNE STABLİZE YOL YAPILDI. 


Diğer Mahallelerimiz

Bunlarda İlginizi Çekebilir...