Samsun/Kavak Belediyesi Online Destek
    Mahallelerimiz    

Çataltepe Mahallesi

611
Çataltepe
Çataltepe Mahallesi

Muhtarın Adı : Recep CANBOLAT

Muhtarın Telefonu : 0541 332 6786

Köyün diğer adı da Elmalıdere?dir. Köyün 300 m. Güneyinde 640 metre rakımlı Elmalı tepesi var. Köyün kuzeyinden dereler geçiyor.  Samsun iline 35 kilometre Kavak ilçesine 15 kilometreuzaklıktadır. Samsun ? Ankara karayolu üzerinden Çakallı köyü sapağından ulaşılmaktadır.

TARİHSEL DURUM

1864?de Kafkaslar?dan gelen halkların buraya iskanı sonrasında ?Çakallı Muhacirleri? adıyla kurulan köy, 1916 yılında ?muhacir? sözcüğünün bölücü intibasını ortadan kaldırmak amacıyla adı değiştirilerek Cevherli yapılması Canik mutasarrıflığı komisyonu tarafından kararlaştırıldıysa da uygulanamamıştır. 1950?lerde yer adı değişiklikleri çerçevesinde adı Çataltepe yapılmıştır. Köy halkın deyimiyle Elmalıdere şeklinde bir mevki adıyla da anılır. Dere kenarındaki meyveliklerden olsa gerekir.

Tepe çevresindeki çukurca yerlere göre çepeçevre bir yükseklik gösteren yer kabartısıdır. Tepe, Anadolu?da yüksekliği genelde birkaç yüz metreyi geçmeyen, çoğu kez tek başına yamaçları yatık yer biçimine de denir. Köyün yeni adı topografyaya uygundur. Köyün yukarı kesiminde birbirine karşılıklı bakan iki tepe bulunuyor.

TARİHİ VE TURİSTİK ALANLAR

Yer altında ve yer üstünde 2 adet tarihi çeşme birisinin kitabesinden anlaşıldığına gire Sultan II. Abdülhamid devrinde inşa edildiği görülüyor. Diğer çeşme ise sular altında kurtarılmayı bekliyor.

Kaynak:Mehmet KÖSEOĞLU

YIL      NÜFUS

2016    25

2015     26

2014     33

2013     38

ÇATALTEPE MAHALLESİNE 341 M2 PARKE YAPILDI. 

52.5 M BORDÜR YAPILDI. 

5 KM STABLİZE YOL YAPILDI. 


Diğer Mahallelerimiz

Bunlarda İlginizi Çekebilir...