Samsun/Kavak Belediyesi Online Destek
    Mahallelerimiz    

Boğaziçi Mahallesi

571
Boğaziçi
Boğaziçi Mahallesi

Muhtarın Adı : Ramazan İNAL

Muhtarın Telefonu : 0539 928 6067

Kavak Boğaziçi Köyü Samsun iline 40 kilometre Kavak ilçesine 10 kilometreuzaklıktadır. Samsun  Ankara karayolu üzerinde Çakallı mevkisine yakın bir yerdedir.

  BOĞAZİÇİ

Boğaz, iki dağ arasında dar geçit, derbent coğrafi terim olarak da dağlar arasında açılmış, dar ve derin geçit yerleri anlamındadır. Türkler önemli yol geçitlerinin bulunduğu köy ve mahallelere genelde bu adı vermişlerdir. Bu köy de Samsunu güney bölgelere bağlayan özel konumuyla bu adı almıştır.

BOZARMUT

Boz, Türkçede birkaç anlama gelir. Açık toprak rengi, külrengi, gri renk anlamı taşırken, açılmamış, sürülmemiş toprağa da bu sözcük kullanılır. Buradaki anlamı rengi içerir. Kavak yerel ağızda armudun yabanisine çertük adı verilir. Bu armut, bir çeşit yaban armududur. Kavak sınırları dahilinde bu boz renkli yaban armudu bolca bulunur.

GÜDÜLLER

Güdül sözcüğü, güdülmek fiilinden gelir. Hayvanın otlatılmasına bu ad verilirken, hayvan kuyruğunun kesilmesi de güdülme adını alır. Bu mahalle adını güdül güdüllü tabiriyle anılan yörükan taifesinden alır. Bu taifeye arşiv kayıtlarında Edirne kazası (Paşa Sancağı), Karahisar-ı Şarki Sancağı, Ayaş kazası (Ankara sancağı) çevresinde rastlanır.

İÇMESU

Mert ırmağı kıyısı yakınlarında mayasıl deri hastalığına iyi gelen bir kaynak suyu bulunur. Halk bu suya mayasıl suyu der. Bu mahalle adını bu çeşmeden alır.

GEZİLECEK YERLER

Mert Irmağına yakın olduğu için önemli bir mesire alanı diyebiliriz. İçmesu ve diğer pınarlar da köyün ortak değerleri arasında yer alıyor. Köyün ulaşımı da çok kolay diyebiliriz.

Kaynak:Mehmet KÖSEOĞLU

YIL        NÜFUS

2016      142

2015       130

2014       126

2013        137

İÇMESU MAHALLESİNE 315 M2 PARKE YAPILDI.

60 M BORDÜR YAPILDI. 

BOZARMUT, İÇMESU, GÜDÜLLER MAHALLELERİNDE SOKAK ARASI YOLLARINDA ÇALIŞMA YAPILDI VE YOL MALZEMESİ GÖNDERİLDİ.

BOĞAZİÇİ MAHALLESİNE 718 M2 PARKE YAPILDI, 

62 M BORDÜR YAPILDI.

1 KM STABLİZE YOL YAPILDI. 


Diğer Mahallelerimiz

Bunlarda İlginizi Çekebilir...