Samsun/Kavak Belediyesi Online Destek
    Mahallelerimiz    

Atayurt Mahallesi

746
Atayurt
Atayurt Mahallesi

Muhtarın Adı : Burhan AYRANCI

Muhtarın Telefonu : 0532 682 7629

TARİHSEL DURUM

17. yüzyılın başında kurulan köyün kayıtlarda ilk olarak adı Karye-i Artuklu olarak geçer. Köyün o yıl hane sayısı 8'dir. Köyün mezarlığındaki tamamen dümdüz olmuş mezarlar ve 1972 yılında cami yapımı için kesilen 3 metre çapındaki devasa meşe ağaçları köyün yaklaşık 400 yıl olduğunu da göstermektedir.

Köyün adı, Osmanlı devrinde Artuklu'dur. 1933 kayıtlarında Artıklı diye geçmiştir. Konuşma dilinde de halk, halen köye Artuklu derken yazı diline geçişte adı Artıklı olur. 2001 İller Dairesi köy kayıtlarında Artıklı adıyla anılmıştır. 2004 yılı yerel seçimlerinden sonra, Samsun İl Genel Meclisi'nin onayıyla Atayurt olarak değiştirilmiştir. Köy adını buraya yerleşen kayıtlarda Artuklu, Artuklar Yörüğü diye bilinen Yörük Türkmen cemaatinden alır. Artuk, artmak, çoğalmak anlamına gelir. Arşiv kayıtlarında bu cemaatin görüldüğü yerler, Meraş, Zülkadriye kazası (Maraş Sancağı), Ordu kazası, 1530 tarihli tahrir defterlerinde, Karataş kazası, İç İl ve Maraş livasından iskan dahilindedir.

GEZİLECEK YERLER

Köy baştan söylemek gerekirse gezilmeye değer. Köyde akan dereler ormanla bütünleşince ortaya güzel bir görünüm çıkmış desek doğru olur. Tabiatın tüm cömertliğini köyde bulmanız mümkün. Özellikle köyün içindeki derelerin küçük şelaleler oluşturması ayrı bir zevk veriyor. Köyün ilk girişindeki pınara su içmeye gittiğinizde pınarda yüzen ördekler sizi karşılayabilir. Biraz daha köyün çıkışına doğru gittiğinizde hangi mevki adını söyleyelim. Mesire için her yer ideal.

Köyün çok önceki yüzyıllarda aşırı ormanlık bir alanda olduğu dikkat çekiyor. Aşırı ağaç kesimi köyün bazı güzelliklerini önceden götürse de yeni yapılanmayla ormanlık alanlar çoğalmış durumdadır.

Köyün muhtarı acaba köyde yamaç paraşütü yapabilir miyiz sorusunu sormak yerine bunun girişimlerini üstlenme peşinde. Köyden çıkıp ayrıldığınızda etrafa iyi bakın bizim gördüğümüz gibi sizin de karşınıza bir kaplumbağa çıkabilir. Fotoğraf makineniz yanınızda değilse büyük bir kayıp yaşayacağınızı baştan söyleyelim. Gezilebilecek yerler için iki tavsiyemiz bulunuyor. Bunlar Memzenin Dere ile Derellez mevkisidir.

Kaynak:Mehmet KÖSEOĞLU

YIL         NÜFUS

2016       52

2015       54

2014       59

2013       68

ATAYURT MAHALLESİNE 235 M2 PARKE YAPILDI.

356 M BORDÜR YAPILDI.

 


Diğer Mahallelerimiz

Bunlarda İlginizi Çekebilir...